Trzy powody, dla których fotowoltaika do dobra inwestycja

Czystsze środowisko

Popularność fotowoltaiki w dużej mierze wiąże się z rosnącą świadomością na temat tego, jak istotna jest większa dbałość o czyste środowisko. W Polsce nie funkcjonuje ani jedna elektrownia atomowa, a liczba elektrowni wiatrowych wciąż jest niezadowalająca. W związku z tym, produkcja prądu wiąże się z zużyciem nieodnawialnych źródeł energii, co powoduje emisję szkodliwych substancji i zanieczyszcza środowisko. Fotowoltaika jest przyszłością energetyczną dla wielu krajów europejskich, w tym Polski. Być może w kolejnych 10-20 latach stanie się ona niezbędnym elementem każdego, nowego domu.

Fotowoltaika to popularny sposób na darmowy prąd dostarczany nam przez promienie słoneczne. Z roku na rok przybywa osób, które decydują się zainwestować w taką instalację, w trosce o domowy budżet, ale również o bezpieczeństwo otaczającego na środowiska. Oto trzy główne powody, dla których warto zainwestować w fotowoltaikę:

 Duże oszczędności w skali roku

Instalacja fotowoltaiczna dostarcza nam darmowy prąd, pozyskując energię z promieni słonecznych. Energia ta jest przekształcana w prąd zmienny przez falownik. Odpowiednio wydajna instalacja może zaspokoić nawet 90-100% zapotrzebowania na energię. W przypadku przeciętnego gospodarstwa, fotowoltaika może zaoferować oszczędności rzędu 1500-2500 złotych każdego roku. W pierwszych latach oznacza to zwrot inwestycji, a następnie, czysty zysk, z tytułu niższych rachunków za prąd.

 Trwałość instalacji na lata

Decydując się na instalację fotowoltaiczną możemy oczekiwać wydajności na lata. Panele są wykonane z bardzo wytrzymałych materiałów i wykazują dużą odporność na czynniki atmosferyczne, w tym śnieg, ulewny deszcz oraz grad. Konserwacja ogranicza się do corocznego przeglądu oraz czyszczenia paneli. Jeśli odpowiednio zadbamy o kondycję ogniw fotowoltaicznych, będą one odznaczały się nienaganną pracą na przestrzeni 25-30 lat. W związku z tym, fotowoltaika jest dobrą inwestycją długoterminową, a co więcej, wpływa na wartość nieruchomości.

Źródło: fotowoltaika-wroclaw.com.pl